Skip To Main Content

Faculty & Staff

Student in woods on campus

Leadership

Robert Cooke

Robert Cooke

Titles: Head of School
Kathy Fitzgerald

Kathy Fitzgerald

Titles: Assistant Head of School, Lower Division Director
Nikki Dantuono

Nikki Dantuono

Titles: Upper Division Director

Administration & Staff

Christi Callahan

Christi Callahan

Titles: School Secretary
Kristin Campanella

Kristin Campanella

Titles: Assistant to the Head of School
Keith Dudley

Keith Dudley

Titles: Director of Facilities
Becky Harman

Becky Harman

Titles: Accounting Associate
Jonelle Harris

Jonelle Harris

Titles: Director of Diversity & Inclusion, Assistant Admissions Director
Amanda Hazelwood

Amanda Hazelwood

Titles: Advancement Associate
Kristin Howard

Kristin Howard

Titles: Assistant Director of Summer Camps
Barbara Jaworski

Barbara Jaworski

Titles: Extended Day Coordinator
Kathleen Kelly

Kathleen Kelly

Titles: Director of Advancement
Joe Korfmacher

Joe Korfmacher

Titles: IT Director
Taylor Mata

Taylor Mata

Titles: School Counselor
Tyler McLain

Tyler McLain

Titles: Campaign Director
Tricia Reeb

Tricia Reeb

Titles: School Nurse
Daniel Rodgers

Daniel Rodgers

Titles: Staff Accountant
Eve Rudolph

Eve Rudolph

Titles: Director of Auxiliary Programs
Donna Scott

Donna Scott

Titles: Director of Finance & Operations
Dana Scott Saulsberry

Dana Scott Saulsberry

Titles: Director of Admissions
Jen Thomas

Jen Thomas

Titles: Director of Marketing and Communications

Preschool Faculty

Lori Berry

Lori Berry

Titles: Nursery Co-Lead Teacher
Kris Major

Kris Major

Titles: Nursery Co-Lead Teacher
Ingrid Bonds

Ingrid Bonds

Titles: Junior Kindergarten West Co-Lead Teacher
Darla Ellsworth

Darla Ellsworth

Titles: Junior Kindergarten West Co-Lead Teacher
Katie Norris

Katie Norris

Titles: Junior Kindergarten East Co-Lead Teacher
Lauri Torrie

Lauri Torrie

Titles: Junior Kindergarten East Co-Lead Teacher

Elementary School Faculty

Kara Horton

Kara Horton

Titles: Senior Kindergarten East Co-Lead Teacher
Ellen Watts

Ellen Watts

Titles: Senior Kindergarten East Co-Lead Teacher
Martha Overcash

Martha Overcash

Titles: Senior Kindergarten West Co-Lead Teacher
Mark Yu

Mark Yu

Titles: Senior Kindergaren West Co-Lead Teacher
Rebecka Briney

Rebecka Briney

Titles: Grade 1 South Co-Lead Teacher
Ellen Noel

Ellen Noel

Titles: Grade 1 South Co-Lead Teacher
Lori Branch

Lori Branch

Titles: Grade 1 North Co-Lead Teacher
Colleen Wyss

Colleen Wyss

Titles: Grade 1 North Co-Lead Teacher
Jered Gruszka

Jered Gruszka

Titles: Grade 2 North Co-Lead Teacher
Jessica Hendricks

Jessica Hendricks

Titles: Grade 2 North Co-Lead Teacher
Stephen Lott

Stephen Lott

Titles: Grade 2 South Co-Lead Teacher
Rachelle Luster

Rachelle Luster

Titles: Grade 2 South Co-Lead Teacher
Wendy Cooper

Wendy Cooper

Titles: Grade 3 South Co-Lead Teacher
Jessica Farris

Jessica Farris

Titles: Grade 3 South Co-Lead Teacher
Marty Hoessle

Marty Hoessle

Titles: Grade 3 North Co-Lead Teacher
Mindy McManemy

Mindy McManemy

Titles: Grade 3 North Co-Lead Teacher
Anna Lemen

Anna Lemen

Titles: Grade 4 Co-Lead Teacher
Maureen Ross-Lang

Maureen Ross-Lang

Titles: Grade 4 Co-Lead Teacher
Megan Futhey

Megan Futhey

Titles: Grade 4 Co-Lead Teacher
Phoebe Mendelson

Phoebe Mendelson

Titles: Grade 4 Co-Lead Teacher
Mitzy Barnstead

Mitzy Barnstead

Titles: Grade 5 Co-Lead Teacher
Sarah McCarthy

Sarah McCarthy

Titles: Grade 5 Co-Lead Teacher
Madeline Wilder

Madeline Wilder

Titles: Grade 5 Co-Lead Teacher
Sarah Brubaker

Sarah Brubaker

Titles: Grade 6 Co-Lead Teacher
Darci Cadieux

Darci Cadieux

Titles: Grade 6 Co-Lead Teacher
Joey Murphy

Joey Murphy

Titles: Grade 6 Co-Lead Teacher

Specialists

Marieann Barratt

Marieann Barratt

Titles: Upper Division Science Teacher
Amy Breier Kwentus

Amy Breier Kwentus

Titles: Lower Division Physical Education Teacher
Sandra Cirrito

Sandra Cirrito

Titles: Lower Division Learning Specialist
Meriam Dwidar

Meriam Dwidar

Titles: Lower Division Music Teacher, Choir Director
Veronique Gardet

Veronique Gardet

Titles: Lower Division French Teacher
Jen Gosnell

Jen Gosnell

Titles: Academic Technology Specialist, Advancement Database Manager
Rob Knight

Rob Knight

Titles: Woodshop Teacher
David Lang

David Lang

Titles: Art Teacher
Kathy Lepsky

Kathy Lepsky

Titles: Upper Division Science Teacher
Lori Marusic

Lori Marusic

Titles: Upper Division French Teacher
Joe Mohr

Joe Mohr

Titles: Woodshop Teacher
Katherine Mowczko

Katherine Mowczko

Titles: School Librarian
Abby Reed

Abby Reed

Titles: Math Specialist
Alissa Rowan

Alissa Rowan

Titles: Drama Teacher
Nancy Schmer

Nancy Schmer

Titles: Upper Division Physical Education Teacher
Rita Scott

Rita Scott

Titles: Upper Divison Learning Specialist
Wayne Scott

Wayne Scott

Titles: Upper Division Physical Education Teacher
Trisha Stanley

Trisha Stanley

Titles: Lower Division Science Teacher
Natalie Westerholt

Natalie Westerholt

Titles: Upper Division Music Teacher, Band Director